Battalgazi İlçesinde bulunan daha önceleri Askerlik Şubesi olarak kullanılan yapı, 1893 yılında yapılmış olup Geç Osmanlı dönemi eserlerindendir. Tahsisi Milli Savunma Bakanlığında bulunan Askerlik Şubesi, 04.11.2016 tarihi itibariyle Milli Emlak tarafından Battalgazi Belediyesi’ne tahsis edilmiştir.

Malatya Kent Müzesi, kentin kültürel, tarihsel, sosyal ve ekonomik zenginliğini tanıtmak amacıyla Malatya’yla ilgili her türlü belge, eşya, kitap, görsel malzeme, ses ve görüntü kayıtlarını bünyesinde bulundurmak ve bu verilere dayalı geçici ve sürekli sergiler düzenlemek, kentin toplumsal ve kültürel yaşamını, geçirdiği değişimleri anlatmak için Battalgazi Belediyesi tarafından oluşturulan bir müzedir.

Bir şehrin tarihi demek, o şehrin hafızası demektir. Turizm ve kültür açısından gelişmiş olan yerlerin en önemli özelliği kentin, tarihine sahip çıkmalarıdır. Her türlü tarihi, etnografik ve kültürel miras, kentin hafızası olarak yaşamakta, gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde aktarılmaktadır. Biz de yaptığımız bu projeyle toplumsal ve kültürel kimliğin korunması ve sürdürebilirliğinin sağlanması amacıyla bu önemli projeye imza atılmıştır.

Müze olarak kullanılacak olan bu yapı da; hediyelik ve anı eşya satış ofisi, Kent belleği dijital arşiv odası, görevli uzman odası, servis mekânları olarak düşünülmüş, diğer odalar ise müze faaliyeti içerisinde obje sergi odası, görsel sergi odası vb. şekilde zemin katta işlevlendirilecektir. 1. Kat ise temel olarak sergileme amaçlı kullanılmaktadır.

Bu proje, Battalgazi’nin yaşanmışlıklarını, Battalgazi’nin dününü, bugününü, yarınını sergilendiği ve bizi biz yapan değerlerimizin korunması adına önemli bir misyona öncülük edecektir. Böylesi tarihi bir mekânda geçmişin izlerini hafızalara kazıyarak görsel bir şölen içerisinde, müzeyi ziyarete gelen misafirlerin tarihi solumanın mutluluğunu yaşayarak, köklerine ait aidiyet olgusunu yaşama fırsatı bulacaklardır.

"Yaşayan Müze ‘’ Kent Müzesi Malatya’da bir ilk olup bu bölgenin kültürel kimliğinin dünden bugüne, bugünden geleceğe doğru bir şekilde aktarılması ve kent belleğinin muhafaza edilmesi bu projenin önemini daha da artırmaktadır.

HEDEFİMİZ

1- Kent hafızası oluşturup, kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak.

2-Müzelerin olduğu bölgelerde unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş tarihi, kültürel, etnografig ve folklorik birçok eserin bir araya getirilmesini sağlamıştır. İlgi ve meraklar doğrultusunda dizayn edilmiş olan bu müze, farklı bölgelerden ziyaretçilerin müzeye akışını kolaylaştırmıştır. Müzenin oluşturulduğu bu bölgede turizm canlanmasına sebep olmuştur.

3- Bölgede yaşayan insanların, geçmişteki yaşanmışlıklarıyla tarihe ışık tutmak, sosyal ve kültürel faaliyetlerini yürütebilecek ortamların kurulmasını sağlayarak, yöresel kimliklerini gelecek nesillere aktarılmasını sağlamaktır.

4-Kültürün sürdürebilirliğini sağlamak.

Proje Bilgi Kartı
AdıKent Müzesi
Keşif Bedeli7,000,000.00 ₺
İhale Bedeli5,000,000.00 ₺
Arsa Bedeli1.000 m2 * 10.000,00 TL = 10.000.000,00 ₺
Toplam Bedeli15,000,000.00 ₺
YeriOrduevi Karşısı/BATTALGAZİ
Uygulandığı Alan1.000 m2
Başlama ve Bitiş Tarihi22.08.2017 -
Uygulama AmacıEski askerlik şubesinin Kent Müzesi'ne dönüştürülmesi ile birlikte kentin
kültürünü ve hafızasını gelecek kuşaklara taşımak;vatandaşlarda müze bilincini yaygınlaştırmak amacıyla yapılmıştır.
İş Birliği Yapılan KurumlarBattalgazi Belediyesi - Kültür ve Turizm Bakanlığı