Sokağa açılan ahşap kanatlı kapıdan avluya girince, yaşanmışlıkların ve tarihin keskin kokusu doldurur içinizi. Taşlıkta attığınız her adımda, tarihi incitmekten korkar, yaşananların hatırasıyla titrersiniz. Kaç hüznün, kaç gözyaşının, kaç ayrılığın, kaç vuslatın şahidi olduğunu bilemediğiniz kerpiç duvarlar dile gelir. Adımladıkça yaşanmışlıkların derinliklerinde bulursunuz kendinizi.

Avlulu evler… Ahhh ! Avlulu evler…

Malatyalının tüm hayatı, sevdası, mutluluğu ve hüznü… Kısaca acı ve tatlı günlerin tanığı avlulu evler… Bir köşesinde ekmek damı ya da tandır, insan ve çamaşır yıkanan hamamlık, oturulup sohbet edilen eyvan olmazsa olmazlar. Havuz başı, iklimin müsait olduğu günlerde aile bireylerinin akşam yemeklerinde buluştuğu mekân. Dedenin, evladın, torunun ve diğer fertlerin bir arada günlük yaşantılarını dillendirdikleri dem. Üç kuşağın bir arada olduğu ve kuşak çatışmasının doğmadığı zamanlar. Ailenin geçim ve sosyal ilişkilerinin değerlendirildiği, gelecek için planların yapıldığı yer. Yılın en önemli zaman dilimlerinin geçirildiği kutsal mekândır avlu. Evin hanımlarının vazgeçemediği; yaz-kış, düğün-dernek ve bayram gibi hazırlıkların yapıldığı alan. Hanenin merkezi, konu komşunun imece usulü ihtiyaçlarını gördüğü avlu.

Konağın ahşap giriş kapısından selamlığın sofasına adım atınca huzur veren serin ve hoş bir koku karşılar sizi. Hemen sağınızda bir basamakla çıkabileceğiniz çok amaçla kullanılan geniş toprak makat, solda ise selamlık bölümünün oturma odası bulunur. Selamlıktaki davlumbaz, raf, musandere ahşap süsleme sanatının en güzel örneklerini yansıtır. Odanın misafir ağırlayan bölümüne tek basamakla geçilir. Yarım metrelik ağaç parmaklıklarla ayrılan bölümün alt kısmında, hane halkından gençler ve hizmette bulunanlar otururlar.

Yılların yükünü taşımaktan yorulmuş merdivenin tahta basamaklarının yaşlı gıcırtıları arasında haremlik bölümünün sofasına ulaşırsınız.

Sofaya açılan dört bölümün sağındaki ilk oda mutfaktır. Yeme içme eylemlerinin büyük ve kalabalık kısmı avluda, diğerleri burada yapılır.

Evin genci, evli ise odaların birini kullanır. Orta kuşak baba-anne bir odayı, dede-nine diğerini kendi özel odaları olarak değerlendirirler.

Soğuk günlerde ailenin oturduğu mekân olan sofayı, yer halıları ve bir iki ahşap divan süsler.

Sofanın avluya bakan kapısı, hayat bölümüne açılır. Mevsimin izin verdiği günlerin en güzel dinlenme yeri hayat, sokağa doğru çıkmalı ve üç yöne penceresi olan çevreye hâkim, görselliği oldukça görkemli oturma odasına (başoda) açılır. Odayı aile sıcaklığıyla ılıtan, zaman zaman kahve cezvesinin sürüldüğü mangal, kış günlerinin vazgeçilmezidir. Yaşlılığın verdiği hareketsizlikle olan bitenden haberdar olmak adına, pencere önündeki makattan yolu ve etrafı seyrederek mutlu olan aile büyüklerinin gözdesi başoda. Hanenin bereketi olan aile büyüklerinin, ziyaretçilerini kabul ettiği, tecrübelerini aktardığı mekân...