Dünyanın en eski ve en büyük uluslararası etkinliklerinden biri olan EXPO, aynı zamanda “Dünya Sergisi” olarak adlandırılmaktadır. EXPO’larda ürünler değil fikirler, kültürler ve dünyanın geleceği için projeler sergilenir.

Dünya Botanik Sergisi-EXPO Antalya 2016, Nisan 2016, Ekim 2016 tarihleri arasında Antalya’da ”Çiçek ve Çocuk” teması ile gerçekleştiriliyor. 100 ülke ve 30 uluslararası kuruluşun bahçelerini sergilemek üzere katılımı beklenmektedir. EXPO 2016 Antalya’nın düzenleneceği 6 ay süresince yaklaşık 20.000 bilimsel ve kültürel faaliyet planlanmaktadır. EXPO alanında uluslararası bahçeler, EXPO göleti, EXPO kulesi, çocuk adası, amfi tiyatrolar, meyve bahçeleri, çiçek sergi alanları, sponsor bahçeleri, dünya nın en büyük tarım, çevre ve ekoloji müzesi gibi bir çok yapı mevcuttur.

Ülkemizin kazanmış olduğu ilk Expo olan Expo 2016 Antalya’ya ilimizi temsilen Battalgazi Belediyesi bir stand oluşturarak katılmaktadır. Düzenlenen Expo’ya hiçbir ilçe belediyesine verilmeyen ölçekte 520 m² alan tahsisi yapılmıştır.

GENEL KONSEPT: Battalgazi Belediyesi tarafından oluşturulan stand da aşağıdaki temalar işlenmiştir.

1. SİLAHTAR MUSTAFA PAŞA KERVANSARAYI: Konsept girişi olarak Battalgazi'mizin en önemli kültür varlığı olan Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı Kapısı modellenmiştir. Kapının üzerine Malatya’yı temsilen katılımcı Battalgazi Belediyesi’nin logosu ve altına “Anadolu’yu Anayurt Yapan Destan Şehri” sloganı led ışıklı tabela ile işlenmiştir. Girişin sağ tarafına Battal Gazi’nin Silueti mask olarak altına ise ilimizin sembolü kayısı görsel olarak işlenmiştir. Girişin sol tarafında ilimizin uluslar arası platformda mümtaz devlet adamları 2.Cumhurbaşkanı İsmet İNÖNÜ ve 8.Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL’ın maskları işlenmiştir.

2. TARİHİ ROMA(BATTALGAZİ) SURLARI: Standımızın girişinin sağ ve sol tarafında Tarihi Roma Surları modellenmiştir.

3. ANADOLU’NUN İLK ULU CAMİSİ: Standımızın kuzey cephesi ilimizin en eski Selçuklu mimari eseri olan ve Anadolu’nun en eski Ulu camisinin giriş kapısı ve duvarı modellenmiştir.

4. SİLAHTAR MUSTAFA PAŞA KERVANSARAYI REVAKLARI: Standımızı iç avlusunun güney ve batı cephesinde Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı revakları modellenerek ilimizin kültür ve tabiat varlıklarının sergilenmesi amacıyla kapalı bir teşhir alanı oluşturulmuştur. Bu revakların altında sergilenecek tüm materyallerin güneşten ve olumsuz hava koşullarından etkilenmesinin önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

5. SELÇUKLU SEKİZGENİ ŞADIRVAN: Standımızın merkezinde Selçuklu sekizgeni bir adet şadırvan yaptırılmıştır. Yapılan şadırvan ile iç avlu ve standın görsel olarak zenginleştirilmesi ve serinletilmesi hedeflenmiştir.

6. MESCİD: İlçemizin manevi havasını yansıtmak amacıyla hiçbir il ve ilçe belediye standında bulunmayan bir mescit oluşturulmuştur.

7. BİTKİSEL DOKU: İlimizin en önemli marka bitkisi kayısı, tüm çeşitleri saksılar içerisinde hazırlatılarak standımızın avlu içerisine ve iki cephesine dikilmiştir. Bunun yanında ilimizin diğer orijinal bitkileri kiraz, asma, şam şeftalisi gibi bitkiler saksılarda hazırlanarak stand alanına dikilmiştir. Bunun yanında ilimizi yansıtan bahçe bitkileri ve endemik türde bitkiler yeşil bantlara dikilerek yansıtılmıştır.

8. ÇOCUK VE OYUN TEMALARI: İlimizin çocuk oyunları ve oyun materyalleri(üç taş, develeme, seksek) stand alanı içerisinde işlenmiştir.

Proje Bilgi Kartı

AdıExpo 2016
Keşif Bedeli1.400.000,00 ₺
İhale Bedeli1.200.000,00 ₺
Arsa Bedeli
Toplam Bedeli1.200.000,00 ₺
YeriExpo 2016 Sergi Alanı/ANTALYA
Uygulandığı AlanExpo 2016 ANTALYA
Başlama ve Bitiş Tarihi2016
Uygulama AmacıDünyadaki birçok ülkenin katılımı ile gerçekleştirilen EXPO 2016' da, ülkemizden katılan diğer illeri tanıma fırsatıyla birlikte; fuar alanında, ilçe standımıza gelen yerli ve yabancı misafirlerimize ilçemizi uluslar arası boyutta tanıtma olanağı da sağladık.
İş Birliği Yapılan KurumlarBattalgazi Belediyesi - EXPO 2016 Fuar Ajansı