Hasırcılar, Malatya’nın 17 km kuzeyinde yer alan gerek eski Malatya’ya yakınlığı gerekse Malatya - Sivas arasındaki tarihi İpek yolu üzerindeki Kırkgöz Köprüsünün yanı başında yer alması nedeniyle tarihi olaylara tanıklık etmiş bir yerdir. Müzede burada Hasırcılar mahallesinde bulunmaktadır. Eskiden Hasırcılar Belediye binası olarak kullanılan bina 2015 yılında yeniden onarılıp düzenlenerek içinde Mahalle Müzesinin de bulunduğu Battalgazi Belediyesi Kültür Merkezi olarak hizmete sunulmuştur. Zemin katında, oyun odası, halı kursu, girişte ise Kültür Merkezi müdürlüğü, muhtar odası, müze odası, el sanatları odası,1. katında toplantı salonu, kütüphane, etüt çalışma merkezi yer almaktadır.

“Her Mahalleye Bir Müze Projesi” Türkiye’de bir kültür merkezi ve müze olarak kapsamlı bir şekilde ele alınarak dönüştürülmesi Türkiye’de ilk ve tek olması sebebiyle ayrı bir öneme sahiptir. Bölgede yaşayan insanların geçmişteki yaşantılarıyla tarihe ışık tutması, her türlü tarihi etnografya ve kültürel miras, kent hafızası olarak gelecek kuşaklara aktarılması sağlanmaktadır. İçerisinde bulunan müze, “Yaşayan Mahalle Müzesi” olup o mahallenin kültürel kimliğini, dünden bugüne, bugünden geleceğe doğru bir şekilde aktarılması ve mahalle belleğinin muhafaza edilmesi, sosyal faaliyetlerini yürütebilecek ortamların kurulması açısından önemlidir.

Battalgazi Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan, Kültür Belediyeciliğinin gereğini yerine getirerek ülkemizde bir ilke imza atmış, her mahalleye Mahalle Müzesi kurma projesini ilk burada başlatarak halkın hizmetine sunmuştur.